Évadnyitó sajtótájékoztató a Müpában
A 2012 őszétől kezdődő évad programjait és sztárjait, 20 bérletét, új kiadványstruktúráját és programjainak szerkesztési elveit mutatta be a Művészetek Palotája vezetősége az intézmény sajtótájékoztatóján.
Évadnyitó sajtótájékoztató a Müpában
A 2012 őszétől kezdődő évad programjait és sztárjait, 20 bérletét, új kiadványstruktúráját és programjainak szerkesztési elveit mutatta be a Művészetek Palotája vezetősége az intézmény sajtótájékoztatóján.
Lajkó Félix
február 2. (csütörtök), 19:30, Művészetek Palotája
Közreműködik: Falusi Mariann
Nevezték már az ördög hegedűsének, a Vajdaság Paganinijének, csodagyereknek, aki ha színpadra áll, és hangszer van a kezében – legyen az hegedű vagy citera –, bármire képes, olyan síkokra röpíti az embert, amit csak az erre születettek tudnak.
Lajkó Félix öntörvényűen kezeli a zenét. Nincs szükség stiláris meghatározásra, nincs szükség leírásokra, zenéje épp ezeknek az ellenkezőjéről szól: a stílusok áthágásáról, a megmagyarázhatatlan elfogadásáról. Témái néha banálisan egyszerűk, akár a természet hangjai, harmonikusak, akár egy jó bor, és ami a lényeg: sok esetben a szívhez szegeződnek, így válnak személyesé, élményszerűvé sokak számára.
A Művészetek Palotájában tartott koncertjei mindig egyediek és megismételhetetlenek, vélhetően így lesz ez most is, amikor az improvizációkra épülő témáknak is sok szerep jut, főleg ha olyan kiválóság közreműködése teszi ezt teljessé, mint az énekesnő Falusi Mariann, aki örömmel vállalta a kihívást, hogy ráhangolódjék a palicsi hegedűs mondandójára.
Roby Lakatos Ensemble
2012. február 3., péntek 19.30
A hegedű ördögeként emlegetett zenész, aki a legendás cigányhegedűs, Bihari János leszármazottja. Virtuóz játéka és muzikalitása Yehudi Menuhint és Claudio Abbadót is lenyűgözte, Stéphane Grappelli utódaként tekintett rá. Ritkán hallható Magyarországon, többek között ezért is ígérkezik különlegesnek az esemény.
MINIMATINÉ
Papillon és Araneusz
2012. február 4., szombat 11.00
A szárnyát vesztett pillangó és a saját hálójának fogságába esett pók története tánccal, pantomimmal és a Xanadu Zenekar közreműködésével 2-8 éves gyermekeknek, természetesen happy-enddel.
Rosszfiúk – Bryn Terfel áriaestje
2012. február 4., szombat 19.30
A Brit Birodalom Érdemkeresztjének tulajdonosa, a népszerű Metropolitan-közvetítésekből már Budapesten is ismert világsztár Donizetti, Weber, Gounod, Puccini, Boito, Verdi, Weill, Sullivan és Gershwin negatív hőseit, az operák „rosszfiúinak” több híres baritonáriáját szólaltatja meg.
Selmeczi György: A függő város és más zenék
2012. február 5., vasárnap 19.00
Selmeczi György március 8-án ünnepli 60. születésnapját, ennek tiszteletére szerzői esten szólaltatják meg legnépszerűbb darabjait neves muzsikusok és kiváló színészek. Elhangzik az 1979-es Kodály Zoltán kalandjai; a zeneszerző szülővárosa, Kolozsvár ihlette performance, a Szőcs Géza szövegére írt Függő város, az eredeti, Valentin Lustig-féle mozgóképekkel illusztrálva.
SZERETI ÖN BEETHOVENT?
A hős átváltozásai
Interaktív társasjáték Beethoven művészetéről – II. rész
2012. február 6., hétfő 19.00
„Ez az est a hősi Beethovenről szól, középső alkotói korszakára fókuszálva. Arra, hogyan hatja át műveit a hősi gesztus – gondolok a Fidelio-tematikára, az Eroica-kérdéskörre (zongoravariációk és szimfonikus mű alakjában), a Kreutzer-szonátára.” – Batta András
Orgona-párbaj – Karosi Bálint és Sietze de Vries (NL)
2012. február 10., 19.30
Az orgonaimprovizálás legmagasabb rangú, haarlemi versenyén is győzedelmeskedő Sietze de Vries, valamint a bostoni First Lutheran Church orgonistájaként nap mint nap liturgiai és rögtönzéses kihívások elé állított Karosi Bálint nemes összecsapása igazi zenei csemegének ígérkezik.
Le Poème Harmonique: Barokk karnevál
2012. február 12., vasárnap és február 13., hétfő
A 17–18. századi zenére specializálódott formáció korhű gyakorlat alapján játszó muzsikusaihoz táncosok, akrobaták, zsonglőrök, pantomimesek, komédiások csatlakoznak, hogy történetileg hiteles gesztikával és koreográfiával tegyék egyedivé ezt a különleges produkciót, amely a 17. század közepének buja barokk itáliai karneválhangulatát – sőt, karneváljait – varázsolja a ma koncerttermébe.
A dal műfajának sokszínűségét mutatja be és történetének legfontosabb fejezeteit idézi fel a lantkíséretes barokk daloktól a klasszikus és romantikus repertoáron át a kuplékig és jazz-dalokig a Müpa Matinékoncertek január 22-i produkciója. A Mindent a dalról – A népdaltól a jazzig műsorvezetője Fazekas Gergely.
Az alábbi videó a rendezvényhez kapcsolódó ízelítő:
MINIMATINÉ
Papillon és Araneusz
2012. január 21., szombat 11.00
A szárnyát vesztett pillangó és a saját hálójának fogságába esett pók története tánccal, pantomimmal és a Xanadu Zenekar közreműködésével 2-8 éves gyermekeknek, természetesen happy-enddel.
Éjszakai vonatozás
Az Amadinda együttes és Presser Gábor szilveszteri koncertje
december 31., (szombat), 22:45, Művészetek Palotája
Közreműködik:
Fassang László - orgona
2011 szilveszterének éjszakáján, ismét az Amadinda együttes és Presser Gábor zenéje tölti meg a Művészetek Palotájának hangversenytermét. Útjára indul a "zenevonat", vidáman zakatolva hegyen-völgyön át, bebarangolva a zenetörténet kimeríthetetlenül gazdag és változatos korszakait. Reneszánsz madrigálok, Johann Sebastian Bach orgonazenéje, Maurice Ravel zseniális kompozíciói, afro-amerikai ritmusok és dallamok és persze Presser dalai követik egymást
Vivaldi és Haydn
A 20 éve alapított Orfeo zenekar és a Purcell kórus koncertje
Művészetek Palotája, Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
2011. november 25.
Közreműködik: Szutrély Katalin, Pintér Ágnes - szoprán, Nagy Bernadett - alt, Kálmán László - tenor, Kovács István - basszus, valamint Gyöngyösi Levente - orgona; koncertmester: Paulik László; vezényel: Vashegyi György
Az idén 20 éves Orfeo zenekarnak ez az idei utolsó koncertje a Müpában.
Az egyházzenei műsor már az adventi időszakra készülődés jegyében hangzik majd el.
ETNOZENEI NAPOK
Művészetek Palotája
2011. november 16., 17., 18., 23.
2010 novemberében az elektronikus zenét járta körbe a Művészetek Palotája őszi tematikus fesztiválja, melynek nyomán - nem titkoltan hagyományteremtő szándékkal - idén is több koncertből álló sorozat szerepel a programban. November 16. és 23. között az etnozene lesz a főszerepben, ezúttal négy este hat produkció mutatja meg a közönségnek, hogy milyen távoli(nak gondolt) stílusokat fog össze a közös inspiráció, a népzenei indíttatás, a világzenei hatás. Olyan hagyományos hangszerek kerülnek fókuszba, mint a tárogató, a cimbalom, a kaval, vagy éppen a didzseridú és a sámándob, de ezeket olykor a legmodernebb technikával együtt szólaltatják meg a muzsikusok, miközben a műfaji nyitottság és a kísérletező kedv zenei határátlépésekkel párosul.
Tovább a részletekért:
25 éves az After Crying
Jubileumi lemezbemutató
november 9. (szerda), 19:30, Művészetek Palotája
Zene: Pejtsik Péter, Torma Ferenc, Winkler Balázs
Szöveg: Egervári Gábor
Közreműködik:
Bátky Zoltán – ének
Egervári Gábor – fuvola
Lengyel Zoltán – zongora, szintetizátor
Madai Zsolt – dobok
Pejtsik Péter – cselló, basszusgitár
Torma Ferenc – gitár, szintetizátor
Winkler Balázs – trombita, cink, szintetizátor
Az After Crying együttes, a nemzetközi zenei élet egyik legizgalmasabb csapata számtalan hazai és külföldi koncert után, tizenkettedik albumának megjelenésével a Művészetek Palotájában ünnepeli 25. születésnapját. A zenekar tagjai tudatosan építették föl értékrendjüket, melyben az európai kultúra nagyjait tekintették és tekintik ma is legnagyobb példaképeiknek. Az alkotóközösség művészi célkitűzése, hogy olyan műveket hozzon létre, amelyek a mai zenei köznyelv elemeit is használják, tehát sokak számára érthetőek, emellett képesek komoly témákról mély tartalmat magas művészi igénnyel megfogalmazni. Egyfajta „korszerű komolyzene' ez, amely egyszerre kíván saját kora közönségének és az örökkévalóságnak szólni.
Utolsó kommentek