ErKell nekünk!

Összefogás a 100 éves Erkel Színház felújításáért 


Fotó: Tomas Opitz 

„Az Erkel Színház létkérdés a magyar operajátszás számára, a kormány ezért idén 100 millió, jövőre további 1,7 milliárd forintot szán arra, hogy 366 nap múlva, 2012. december 8-án az Erkelt felújítva, játszásra alkalmas állapotban megnyissuk a nagyközönség előtt” – mondta Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház kormánybiztosa az Erkel Színházban tartott sajtóbejáráson, ahol a média képviselői utoljára láthatták a díszletekkel telezsúfolt épületet a rekonstrukció előtti állapotában. A december 8-án éppen századik születésnapját ünneplő épületben az Operaház vezetősége és neves művészei kísérték körbe az újságírókat. 
 

Szimbolikusan munkavédelmi sisakban járták be az Erkel Színházat a vendégek. Az túravezetők, Ókovács Szilveszter, Mozsár István ügyvezető igazgató, Héja Domonkos főzeneigazgató, valamint az Operaház népszerű művészei a díszletekkel telepakolt előcsarnokból elsőként a színház két muzeális értékű, monumentális freskójához kalauzolták a megjelenteket. Bernáth Aurél alkotásait (Szentivánéji álom és Az ember tragédiája), amelyek a nézőtéri büfé két szemközti falát díszítik, 2009-ben nyilvánította védetté a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal. A séta ezután a szintén díszletraktárnak használt pincerendszerbe vezetett, majd a jelenleg jelmeztárolónak használt zenekari öltözőbe, a privát öltözőkbe, az egykori művészbüfébe, a közönségforgalmi részekre és a nézőtérre. Nem maradhattak ki olyan érdekességek sem, mint például az 1959-es gyártású légtechnikai berendezés (vagyis az épület szellőzője). Mozsár István, aki az újjáépítés lebonyolításáért felel, elmondta, hogy „az épületben láthatnak csúnyának tűnő helyeket, leomlott vakolatot, lyukakat a falakon, de ezek nem statikai problémák, könnyen orvosolhatók. Az épület a már felméréseket végző szakemberek szerint nem életveszélyes, sőt a hírekkel ellentétben meglepően jó szerkezeti állapotban van. Nem lebontani kell, hanem megmenteni.” Mozsár István hozzátette: „Terveink szerint lesz forgószínpad, az eddigi kézi díszlethúzást gépesítjük, a kiváló akusztika miatt megtartjuk a nézőtér struktúráját. Kiemelt szempont lesz, hogy az épületet tovább lehessen fejleszteni, tehát olyan modulokat építtetünk bele, amelyek később lehetővé teszik még modernebb berendezések beszerelését.”

A közös séta a színpadon ért véget, ahol Kovács Kolos, az Operaház neves basszistája, Mozsár Istvánnal és Héja Domonkossal együtt megszegte a 100. születésnapot jelképező tortát, méghozzá azzal a karddal, amit Kovács Kolos is viselt a színpadon, a Bánk Bán II. Endre királyaként. Ókovács Szilveszter ezután arról beszélt, hogy „az Erkel népoperai hagyományai, valamint az a küldetése, hogy elérhető áron, elérhető közelségbe hozza az operát, balettet, musicalt a budapesti és a vidéki közönség számára egyaránt, mindenkinek fontos.” Ezért a kormány által biztosított összeghez a művészekkel együtt azzal szeretnének hozzájárulni, hogy ErKell nekünk! néven meghirdetik az újjáépítéshez kapcsolódó jótékonysági célú összefogást. Ennek nyitó eseménye a 2012. február 18-ai Erkel estély lesz, de az már biztos, hogy a jótékonysági aktivitás részeként az opera és a balett világához kapcsolódó értékes relikviákat (többek között híres énekesek jelmezeit) is árverésre bocsátanak a későbbiekben.

Egyúttal bejelentette, hogy a bejárással egy időben az Operaház weboldalán (www.opera.hu) elindul az Erkel visszaszámláló, amely 2012. december 8-áig folyamatosan mutatja, hány nap van még hátra a megújult színház megnyitásáig.

Az Erkel Színház 1911. december 8-án nyitotta meg kapuit, akkor még Népopera néven. Ma is az ország legnagyobb befogadóképességű színházépülete, jelenlegi férőhelyeinek száma 1953. Hétszáz férőhellyel (ez kb. az Operettszínház férőhelyeinek száma) haladja meg a második helyezettet, az Operaházat. A teátrum 1951-ben került az Operaház felügyelete alá, és két évvel később kapta meg az Erkel Színház nevet. Az elmúlt évtizedekben színpadán olyan világsztárok álltak, mint Montserrat Caballé, Carlo Bergonzi, Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, vagy a könnyedebb műfajok világából Ella Fitzgerald, Benny Goodman és Yves Montand. Az Erkel Színház 2007. június 7-én telt meg utoljára, egy búcsúkoncerten. Azóta a nagyközönség előtt zárva van.