20 éves az újvidéki emigráció

Egynapos fesztivál kiállítással, koncertekkel, filmekkel, beszélgetéssel. Közreműködik: a Tudósok zenekar, Laslo Ratgeber and His Magnificent City Rebels, Lévai Balázs, efZámbó István és sokan mások

2011. október 2., 18h

A38 Hajó – Petőfi híd budai hídfő

 

Húsz évvel ezelőtt az újvidéki művészkolónia jeles képviselője, drMáriás ezen a napon lépte át a jugoszláv-magyar határt. Kifejező jele volt ez egy nagyszabású, tragikus folyamatnak, ami a délszláv háború elől menekülő művészek majdhogynem tömeges emigrációjában tetőzött. Ez a vajdasági generáció meghatározó szereplője lett a magyarországi művészeti életnek, és egészen sajátos világlátásával döntő módon befolyásolta azt. Az A38 Hajó minifesztiválja a vajdasági emigráció húsz évét próbálja meg felidézni és összefoglalni, többek között a drMáriás, a Tudósok zenekar, a neves kosárlabdaedz-polihisztor, Rátgéber László, Szombathy Bálint, Lévai Balázs és sokan mások részvételével. 

1991-ben tört ki a jugoszláv háború, amelyben ártatlan emberek százezrei lettek lemészárolva, vagy kényszerültek elmenekülni otthonaikból. Az újvidékiek is ekkortájt kényszerültek eldönteni, hogy mennek vagy maradnak. Az A38 Hajó egynapos művészeti fesztivál keretében ad ízelítőt azoknak az alkotóknak a tevékenységéből, akik ma a magyarországi közélet és kultúra sajátos szegmensét képviselik. 

Az est délután hat órakor képzőművészeti kiállítással nyit az A38 Hajó kiállítótermében. Vajdasági alkotók, Bada Dada, Baráth Ferenc, drMáriás, Dudás Szabolcs, Igor Lazin, Kerekes László, Kis Endre, Markulik Balázs, Slavko Matković és Szombathy Bálint műveiből láthatunk válogatást. Az erőteljes hangvétel, a harsány képi világ és a mondanivaló töménysége egyaránt jellemző valamennyi kiállító művészre, akik közül Bada Dada, Kerekes László és Slavko Matković nem érhették meg a kiállítás létrejöttét.

 

A tárlatot Lévai Balázs nyitja meg, majd bemutatja Rátgéber Lászlóról és drMáriásról, az egykori padtársakról az újvidéki iskolájukban készített filmjét. Ezt követően Czabán György Kelet-európai zombi című filmje lesz látható, amelyben archív-felvételek felhasználásával és számos érintettel készített beszélgetésén keresztül rajzolódik ki az utóbbi bő két évtized hozadéka a Tudósok zenekar történetére felfűzve. 

Az est zenei részében Rátgéber László  először lép színpadra saját zenekarával, a Laslo Ratgeber with his Magnificent City Rebels nevű formációval. A világhírű kosárlabda-edzőnek már a nyolcvanas években is volt zenekara, a Doktor Zhivago Dark Stars, amellyel többek között az egykori Egyetemi Színpadon is fellépett nagy sikerrel, majd több évnyi szünet után a Kispál és a Borz, valamint a Kiscsillag zenekarok koncertjein lépett fel ismét sokezres közönség előtt. Éneke a Kiscsillag együttes lemezein is hallható, s hamarosan megjelenő új lemezükön is szerepel majd szerzeménye. 

Ezt követően lép színpadra a Tudósok együttes, amely az elmúlt huszonöt év során rengeteg koncertet adott világszerte, amelyek közül számosat még a háború sújtotta Jugoszlávia területén. Azóta is rendszeresen fellépnek az utódállamokban, legfőképpen Szerbiában és Szlovéniában. Legújabb lemezükön hallható ars poeticájukként a Bevándorló Blues, valamint történetük, amely szervesen kötődik a háborúhoz és a rendszerváltás utáni korhoz a Nem élhetek Milosevic nélkül című kötetben olvasható. Ebben szerzője, drMáriás leírja azt az október elsejéről másodikára virradó éjszakát is, amelyen 20 éve átjött a határon. 

Az est kollektív zenei ünneplésben ér majd véget, ahol számos meglepetésvendég mellett fellép a Bizottság együttes kiváló billentyűse, efZámbó István is, aki a Tudósok együttes tagjait barátként, képzőművészként és zenészként egyaránt a kezdetektől fogva támogatta.